Вовчанська районна державна адміністрація

Харківська область

ВИКОРИСТАННЯ "ЗЕЛЕНОЇ" ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ СТАЄ ВИГІДНИМ ТА ДОСТУПНИМ

Сектор електроенергетики у всьому світі швидко розвивається, втім, за даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA) майже третина жителів світу

залишається без доступу до нього. Рішенням є нагальна розбудова сфери використання відновлюваних джерел енергії.

Поштовхом для розвитку цієї сфери в Україні став прийнятий у 2015 році Закон №514-VIII, який створив нові вигідні правила гри на ринку відновлюваної енергетики. Зокрема, цим Законом "зелений" тариф до 2030 року прив’язано до курсу євро, а також встановлено "зелені" тарифи на виробництво електроенергії сонячними та вітровими установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт.

Як тільки Закон почав діяти, кількість домогосподарств, які встановили сонячні панелі, відразу збільшилася на 40,4%, а ще через квартал - на 84,8%. Така ж динаміка попиту збереглася і в минулому році. Сотні власників приватних будинків переходять на чисті джерела енергії, стаючи менш енергозалежними, завдяки вигідному високому тарифу, за яким домогосподарства можуть продавати надлишок згенерованої електроенергії державі.

Слід відзначити й інші введені Законом зміни: скасовано "місцеву" складову, збільшено розмір "зеленого" тарифу для виробників електроенергії з біомаси та біогазу до 12,38 євроцентів за 1 кВт*год, запроваджено премію за використання обладнання вітчизняного виробництва.

Загалом, цей закон оживив ринок. Після реформування системи "зелених" тарифів темпи введення потужностей відновлюваної електроенергетики в 2016 році почали відновлюватись. Так, впродовж 11 місяців 2016 року встановлено 71 МВт нових потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. З них 52 МВт – це потужності сонячних електростанцій. Щоквартально на 40-50% збільшується кількість домогосподарств, що встановлюють сонячні панелі, а один з вітропарків вже отримав 10%-ву надбавку до "зеленого" тарифу за використання українського обладнання.

 

Вовчанська районна державна адміністрація

==================